Haberler

 • Receb-i şerifin ilk Cuma gecesine Regaib gecesi denir. Bu gece yapılan dua red olmaz ve namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevablar verilir.
 • Her yıl 18 Mayısta bu meydanda toplanıp, Komünist rejimi tarafından öldürülgen soydaşlarımızın ruhlarına dua etmekle beraber biz keçken zaman içerisinde halqımızğa qarşı yapılğan cinayetin facialı izlerini ne derecede silip olduğumuzu ve bu yolda daha neler yapılması kerek olduğu hususta fikirleşemiz. İşte bu geleneğimizin doğrultusunda men de sonki yıl içerisinde olup keçken ve bizim halqımızın vaziyetinen bağlı olğan vakialarnı hatırlatmaq ve değerlendirmek isteyim. Keçken senenin 18 Mayısından sonraki onemli vaqialar sıra
 • Mayıs 18 1944 - Qırım cinayetidir. 1783 senesinden son halqımızğa nisbeten yapılğan cinayetçilik ve zülümnin soñ maqsadı - halqımıznıñ öz yurtundan sürgün etilmesidir. Qırım duşmanlarınıñ maqsadı - Qırım halqını ğayıp etmek edi. Olar bunı Qırımnı öz ellerine keçirmek içün yaptılar.
 • Ürmetli Qırım musulmanları, Mubarek Qurban bayram şerifleriñiz hayırlı olsun! Yüce Rabbimiz cumle ibadetleriñizni, çalınğan qurbanlarıñıznı qabul etsin! KİYEVDEKİ QIRIM CEMİYETİ
 • Kievdeki Qırım Musulmanlari Dernegi, Ramazan Bayramının tüm din kardeslerimize dostluk, kardeşlik ve mutluluk dolu günler getirmesini temenni ederek, Mübarek Ramazan ayda tüm Müslüman din kardeşlerimizi Bayraminen hayrlaymiz!
 • Sayğılı Qurultay vekilleri, sayğılı misafirlerimiz ve basın mensupları. Qaıdelerimizge köre Qurultay toplantıların arası 2,5 yıldan fazla olmaması kerek. Sonki Qurultay toplantısından bu künge qadar yalnız 8 ay keçti, ama biz sizleri yine toplamaq zorunda qaldıq, çünki bu zaman içerisinde memlekettin siyasetinde ve Qırım Tatar halkının siyasi vaziyetinde önemli denişmeler oldu, ortalıqqa halqımız için birqaç mühim meseleler çıqtı. Ve bu meseleler qonuda qararlarımızı Qırım Tatar Milli Meclisi seviyesinde değil de Milli Qurultayımız seviyesinde qararlar alınmasını daha uyğun kördük.
 • IFTARLAR
  22 kasım 2011 yıl 00:08
  Полный текст »
  Ramazan ayınıñ 17.08.10, 25.08.10 ve 06.09.10 künlerinde Kıyivde Stetsenko 12 adresinde yerleşken Medresede ve 19.08.10 Fizkulturı 1 adresinde yerleşken Pizzeriyada erkekler içün iftarlar keçirilecekler.
 • NAMAZ VAQITLARI
  22 kasım 2011 yıl 00:02
  Полный текст »
  Diqqatıñızğa!
 • Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennemden azatlık olan Ramazan-ı şerif ayı ve dolayısıyla Oruç ibadetinin eda edildiği mübarek mevsime yaklaşmış bulunmaktayız. Cümle Ümmet-i Muhammed’e hayırlı ve bereketli olsun. Ramazan, yanmak manasına olup, zahirde açlıktan ve susuzluktan yananların, batında günahlarının yanması ve gönüllerin yolsuz ihtiraslardan temizlenmesi manası murad olunur.
 • Diqqatıñız içün!