EVKAF UKRAINA

"EVKAF UKRAİNA" HAYRİYE FONDU Ukraina qanunları çerçivesinde çalışqan hayriye teşkilâtıdır.

"EVKAF UKRAİNA" hayriye fondu" cemiyet içün hayırperverlik ve goñülli olaraq yardım kostermesi ananeniñ devamcısıdır. İşbu fond, Qırımda asırlar devamında bar olğan, lâkin 1880 senesi Rusiye imperatorlığınıñ işğal akimiyeti tarafından yoq etilgen, vaqıf – diniy institutınıñ ğayrıdan tiklemesi oğrunda çalışa.

Ukraina Yuqarı Şurası tarafından taqdirlengen qanun yapıcı uquq aktlarınıñ qaideleri ve Ukrainanıñ halqlarara añlaşmalarınıñ ameliyatta becerüvine destek kosterme yolunen cemiyetniñ ihtiyaclarına kore hayriye faaliyetini alıp baruv, insan aq-uquqlarını yerine ketirüv ve Ukraina, şu cumlede Qırım Muhtar Cumhuriyeti ve Aqyar şeeri, sakinleriniñ azatlığını saqlav – "EVKAF UKRAİNA" hayriye fondu"nıñ esas maqsadlarından sayılır.

"EVKAF UKRAİNA" hayriye fondu" tasil, insan aq-uquqlarını qorçalav, sağlıq saqlav, içtimaiy qorçalav, içtimaiy teminlev, fuqarelikni keçüv, medeniy asabalıqnı yañıdan tiklev, ilim ve ilmiy tedqiqatlar, sport ve beden terbiyesi, insan azatlığı ve aq-uquqları  kibi saalarda oz faaliyetini alıp bara.

"EVKAF UKRAİNA" HF  reberi – Zevri KURTBEDİNOV.