Haberler

  • 2011 senesi dekabr 22-de Ukraina Prezidenti Viktor Yanukoviç bir künlük resmiy ziyaretnen Türkiyede bulundı. Prezidentnen beraber Ukraina Tışqı işler naziri K.Grişçenko, bir qaç saa nazirleri, bunıñ kibi de Qırım baş naziri A.Mogilev ve Qırımtatar halqı Meclisiniñ reisi M.Cemilev de oldılar.
  • Dekabrnıñ 11de Ankarada 91 yaşına, Qırımlılarnıñ Medeniy ve Yardımlaşma Derneginiñ Başkanı, Türkiye Cumhuriyetiniñ evvelki turizm ve medeniyet naziri Ahmed İhsan Kırımlı vefat etti.
  • Syğıllı arqadaşlar, Sizlerni Hicri yañı 1433 yılınen can-yürekten tebrikleymiz!
  • 1932-1933 seneleri olğan açlıq Ukrain halqı içün büyük bir felâkettir. Stalin totalitar rejıminiñ maqsatkâr genotsıd siyasitin neticesinde milionlarce ukrainler qurban oldılar.
  • Çarşenbe künü, Noyabrnıñ 23de Kiyevdeki 'Kozatskıy' musafirhanesindeki konferans zalında 'Nenkecan' qadın-qızlar mecmuansı taqdim etildi. Merasimni mecmuanıñ baş muarriri Zera hanım Bekirova alıp bardı. O Kiyevdeki Cemiyetimiz içün 'Nenkecan' mecmuasınıñ tarihi ve pretsıpleri haqqında añlattı. Ondan da ğayrı, 'Közaydın' resurs-informatsion merkeziniñ koordinatorı 'Ayneni' adlı ayneniler toplamını ve küçük balalar içün eglence şekilde olğan ogrenci interaktiv programlarıñı taqdim etti.
  • Kiyevdeki Qırımlılar Cemiyeti azaları ve bütün istegenleriniñ diqqatına: Yarın, Noyabrnıñ 23de 2011 sene, saat 19:00da ''Nenkecan'' mecmuasınıñ taqdimi olacaq. Yeri: Kıyiv, Mıhaylivska soq. 1/3, 'Kozatskiy' musaf'rhanesi, №4 konferans zalı. Bütün istegenler davetli!
  • Noyabrnıñ 6da, Qurban bayramınıñ birinci künü, Kiyevdeki Qırım cemiyeti adından, adet boyunca, qoy qurban çalındı. Qurban eti Kiyevdeki Qırım cemiti azalarına dağıtıldı, çoqusı talebelerge ve qartlarğa. Cenab-i Haqq butün dünyada musulmanlarnıñ çalınğan qurbalarıñı qabul etsin!
  • Sayğıllı din qardaşlarımız, Muqaddes Id al-Adha (Qurban bayramı) mübarek olsun!
  • Terviye, Arefe gününden bir önceki güne denir. Terviye günü oruç tutmak çok faziletlidir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: (Allahü teâlâ, Terviye günü oruç tutan ve günah söylemeyen müslümanı elbette Cennete koyar.) [Ramu
  • Kurban nisabına malik olanın, kurban kesmesi vacib iken, kurban kesilmeyen ev inleyerek, sahibine beddua eder, (Kurban kesmediğin gibi Cenab-ı Allah sana iyilik yapmayı nasip etmesin!) der. O ev, o yıl belalara düçar kalır. Kurban kesenin evi ise, memnun olur, sahibine hayır dua eder. Kurban kesmeyi bir nimet bilmeli! Kurban kesen Müslüman, kendini Cehennemden azat etmiş olur. Birkaç hadis-i şerif meali şöyledir: (Cimrilerin en kötüsü [vacib olduğu hâlde] kurban kesmeyendir.)[S. Ebediyye]