Nazlı Ahmetova içün yardım kerek!

Все новости
31 mart 2010 yıl 08:18

Kanser hastası Ukraynalı Nazlı Ahmetova, Türk desteği ile Moskova'ya gönderildi.
6 Aydır Ukrayna'da tedavi gören Nazlı'nın tedavisine Moskova'da devam edilecek. Konu ile ilgili olarak TürkHaber'e konuşan Dr. Yahya Öztel, hasta Nazlı'nın durumunu şöyle anlattı:
"Kırım'da oturan Nazlı'nın hastalığı yaklaşık 6 aydır devam ediyor. Edindiğimiz bilgiye göre, Kiev Onkoloji Enstitüsü'nde gerekli teknik alt yapının bulunmaması nedeni ile teşhis konulamaması üzerine karın bölgesindeki ur büyüyor. Geçen sürede urun büyüklüğü 20 cm'e kadar ulaşıyor. Öğretmen bir anne ile inşaat işçisi bir babanın çocuğu olan Nazlı'nın tedavisi süresince ailesi çok miktarda borç almış. Ancak tehşisin doğru konamaması ve uzayan süreçte para sıkıntıları artarak sürmüş.  www.donor.org.ua (Yarını Yaşamak) isimli kuruluş bu tür çocuklar için yardım parası topluyor, ancak bazı nedenlerle yardım miktarı yetersiz kalmış. 
"Bize gelen bilgiler üzerine tedavi gördüğü hastahane yetkilileri ve ailesi ile bir görüşme yaptık. Hastahane teşhis için Moskova'daki bir kanser hastahenesine gönderilmesini önderdiler. Bu yolculuk için gereken miktarı işadamlarımızdan ve Türk dostlarmızdan (Dilerseniz telefonda yardım edenlerin bilgilerini verebilirim) topladık ve ailesi ile birlikte önceki gün Moskova'daki Bilahin Tıp Görüntüleme Merkezi'ne teşhise gönderdik."
"Hastalık kronik"
"Ukrayna'daki hastahanelerde yapılan tetkiklerde çocuğun Karaciğer yetmezliği sorunu ile karşı karşı olduğu ortaya çıktı. Ukraynalı doktorların teşhisi Neuroblastoma yani çocukluktan başlayan bir tür sinir sitemi tümörü.(tabi bu teşhis kesin değil, o nedenle Moskova'ya gönderildi. Nazlı aynı zamanda 3. seviyede anemi hastası."
"Bu tür hastalıklarda hastaların %75'i iki yıl içinde yaşamını yitiriyor. Ama yaşama dönenler de var.  Aldığımız sonuçlara göre tümor büyümesi var ancak başka organlara henüz sıçramamış. Ailesi bu akşam Kiev'e gelecek. Sonuçları hemen Türkiye'ye göndereceğiz. "
"Bu küçük kızın yaşamının kurtarılması için ilk adımı atan işadamlarımıza çok teşekkür ediyorum. Analiz sonuçları ve diğer ayrıntılar bizlerde mevcut. Elimizden geldiği kadar yardımda bulunacağız. Biliyorsunuz ben Acıbadem Hastahanesi'nin Ukrayna temsilciliğini yürütüyorum. Buradan Ukraynalı kanser hastalarını teşhis ve tedavi için Türkiye'ye gönderiyoruz. Nazlı'nın sonuçlarını Türkiye'ye göndereceğiz. 
Ailesinin çaresizliğini sizlere anlatmam çok zor. Yaptımız destek şu anda çok küçük ama devam ediyor. Artacağını umuyorum. 
İlk aşamada bize destek olan işadamlarımıza, Türk dostlarımıza ve sayfasını bizlere açan TürkHaber'e çok teşekkür ediyorum."
Konu ile ilgili olarak ayrıntılı bilgi almak ve destek olmak isteyenler için kontak bilgileri:
093 116 61 61  

Foto